Jak ošetřit masivní nábytek během podzimu?
Podzim je nejbarevnějším ročním obdobím. Kromě příjemných barev přináší i změny počasí. Vzduch se začíná ochlazovat, což ovlivňuje nejen lidi, ale i nábytek. Chlad, vlhkost a vytápění jsou faktory, které mohou výrazně ovlivnit vzhled a životnost dřeva. Právě proto je údržba masivního nábytku nezbytná.
Čištění a odstraňování prachu
V místnostech se přirozeně usazuje prach. Nejčastěji se objevuje na nábytku. Kvůli vytápění může dojít k nárůstu prachu. Nábytek je třeba pravidelně utírat suchým nebo mírně vlhkým hadříkem z mikrovlákna, který povrch nábytku vyčistí, aniž by jej poškodil. Agresivní čisticí prostředky mohou dřevo vysušit.
Nehydratujeme jen pleť, ale i dřevo!
Suchý vzduch způsobený vytápěním vede k tomu, že dřevo ztrácí svou přirozenou vlhkost a může začít praskat. Tomu lze předejít používáním olejů nebo vosků na dřevo. Tenkou vrstvu vetřete do povrchu nábytku. Použití zvlhčovače vzduchu také pomůže udržet správnou vlhkost v místnosti.
Nábytek zahalený v šeru
Podzimní sluneční paprsky nejsou tak silné jako ty letní, ale přímé slunce může nábytek poškodit kdykoli. Na váš masivní nábytek by mělo dopadat co nejméně přímých slunečních paprsků, protože by mohl vyblednout. Například dřevěné komody je vhodné umístit mimo dosah slunce. Tato pravidla samozřejmě platí i pro nábytek do ložnice, například jednolůžkové postele.
Dřevo nepatří všude
Životnost nábytku je ovlivněna prostředím. Nesvědčí mu místa, kde je vystaven extrémním změnám teplot a vlhkosti. To se týká i nejmenších kusů nábytku, jako jsou noční stolky. Masivní nábytek, který jste v létě měli například na terase, byste v chladnějších měsících měli přesunout do interiéru, aby byl chráněn před chladem a deštěm.
Krásně udržovaný nábytek je součástí příjemného podzimního posezení u krbu, v teple domova s nejbližšími. Pokud dostane nábytek potřebnou péči, odmění se dlouhou životností a stálým vzhledem.